ZAVODNENIE PSA - Dôležitá súčasť prípravy pred športovým výkonom

Article background

Aponi

5. júla 2022

Každý z nás chce pre svojich štvornohých parťákov to najlepšie. Ak chceš mať spokojného a hlavne zdravého psa, nesmieš zabúdať na jeho zavodnenie, hlavne pri zvýšenej aktivite. Ak plánuješ so svojim psím parťákom dlhú turistiku na horách, výlet k moru, tréning alebo účasť na pretekoch, zahrň do svojho plánovania aj správny pitný režim. Nato, ako si správne vytvoriť nový spoločný rituál, ako vedieť rozpoznať, že nie je niečo v poriadku a ako reagovať nám odpovedala veterinárna lekárka Ivana Rychnavská.

 

1. Ahoj Ivana. Vieme o tebe, že si psíčkarka a veterinárna lekárka, ktorá sa špecializuje na odbor kardiológie. Kým s nami pozdielaš svoje skúsenosti, mohla by si nám v úvode prezradiť, či máš aktuálne aj ty doma svojho vlastného psieho parťáka ?

Ahojte, psieho parťáka mám, dokonca dvoch. 2- ročnú sučku a 7-mesačného psa plemena Cane corso.

2. Akým aktivitám sa so svojimi psíkmi venuješ ? Skúsili ste niekedy nejaký šport ?

S dospelou sukou sa aktívne venujem turistike a tréningom základnej poslušnosti, má veľmi rada puller a miluje plávanie. Súťažne sme zatiaľ žiaden šport neskúšali. S mladším robím zatiaľ len veľmi šetrné aktivity, keďže je v štádiu intenzívneho rastu.

3. Je podľa teba potrebné pred účasťou na pretek absolvovať veterinárne vyšetrenie ? Vie človek sám zhodnotiť zdravotný/ fyzický stav svojho psa ?

Veterinárne vyšetrenie, ktoré zahŕňa aspoň vyšetrenie krvi a klinické vyšetrenie doporučujem minimálne 1x ročne ako prevenciu, aj v prípade, že psík je navonok zdravý. Častokrát sa tým odhalí rôzny skrytý problém. Pred účasťou na preteku je to taktiež vhodné, hlavne keď je zviera v záťaži len sezónne. Vtedy je ideálne vyšetrenie urobiť na začiatku sezóny.

4. Prečo je potrebné na preteku predkladať očkovací preukaz pre psov ? Je potrebné, aby okrem očkovania mal pes v preukaze záznam aj o odčervení, poprípade niečo iné ?

Očkovací preukaz a s ním spojené povinné a doporučené vakcinácie je potrebné mať a skontrolovať ich, hlavne kvôli ochrane zdravia našich miláčikov. Nevakcinované zviera je istým spôsobom rizikom aj pre vakcinované jedince. Záznam o odčervení je žiaduci, ale nie nutný, keďže niektorí majitelia psíka neodčervujú, ale dávajú pravidelne koprologicky vyšetrovať jeho trus.

5. V horúcich letných dňoch a pri zvýšenej aktivite počas roka, hlavne pri športovom výkone je doležité dbať na pitný režim psa. Ako vieme predchádzať dehydratácii psa ? Aké preventívne opatrenia by si psíčkarom/ našim účastníkom preteku odporúčala ?

Je doležité zabezpečiť dostatočný príjem tekutín deň vopred aj v daný deň preteku. Vo všeobecnosti by mal zdravý pes vypiť do 60 ml na 1 kg hmotnosti za 24 hodín. U psov v záťaži sa toto množstvo môže zvýšiť až dvojnásobne, je to však veľmi individuálne.

6. Ako zavodniť psa pred pretekom, koľko toho má vypiť a kedy mu naservírovať "drink"?

Vhodné je podať psovi tekutiny 1,5 až 2 hodiny pred výkonom v množstve 10-15ml vody na 1kg hmotnosti psa.

7. Je žiaduce, aby pes pil aj po výkone ? Po akom čase a koľko ?

Po výkone je vhodné apsoň 10 minútové upokojenie psa následne mu môžeme podať malé množstvo vlažnej vody/ elektrolytov. Takto to opakujeme po zhruba 10-15 minútach. Nikdy nepodávame tekutiny ihneď a studené.

8. Čo robiť ak môj pes piť nechce ?

Existuje veľa spôsobov, ako psa ktorý malo pije navnadiť na tekutiny. Používajú sa napríklad elektrolytické nápoje alebo vývary. Podávanie elektrolytov je bezpečná forma hydratácie aj napriek tomu, že psy sa nepotia ako my a nestrácajú elektrolyty takýmto spôsobom. Ich nadbytok z nápoja dokážu vylúčiť močom, čiže sa nezhromažďujú v organizme. Existujú aj elektrolytické nápoje s mäsovou príchuťou, ktoré psov lákajú.

9. Ako rozpoznám, že je môj pes dehydrovaný ? Aké príznaky si mám všímať ?

Prvé príznaky, ktoré si majiteľ môže všimnúť je strata elasticity pokožky, apatia, zvracanie, dýchavičnosť, suché dasná, husté sliny neskôr aj oči zapadnuté hlbšie do očných jamiek. V prípade podozrenia, je vhodnejšie pretek prerušiť, dať si prestávku, podať psovi malé množstvo vody. Ak sa stav zhoršuje je nutná veterinárna pomoc.

10. Čo sa deje s jeho telom ? Aké následky môže mať zanedbanie správnej hydratácie psa ?

Prirodzené aktivity našich psov, ako dýchanie, močenie, vyprázdňovanie, potenie sa cez labky - to všetko spôsobuje stratu tekutín počas dňa. Ak k tomu pridáme záťaž vo forme športového výkonu, prípadne nedostatočnú hydratáciu pred ním, nastáva stav dehydratácie. Znižuje sa množstvo telesných tekutín, s tým súvisí znížený prietok krvi v organizme a následne zníženie okysličovania tkanív a nebezpečná hypertermia (prehriatie) organizmu.

11. Ako psovi v tomto stave viem poskytnúť prvú pomoc ? Čím mu viem pomôcť a naopak, čím mu viem viac uškodiť ?

Dehydratácia nastáva, ak telo stráca viac tekutín ako prijíma. Ak pes javí známky miernej dehydratácie, je potrebné zavodniť ho malým množstvom tekutín každých pár minút, nie príliš veľa naraz. Pri stredne ťažkej alebo ťažkej dehydratácii je potrebná veterinárna pomoc.

12. Ako je to s kŕmením psa pred športovou aktivitou ? Kŕmiť, nekŕmiť, čo by si začínajúcim pretekárom odporúčala ?

Je veľmi nebezpečné kŕmenie psa tesne pred športovou aktivitou. Hlavne u vačších psov a u psov s hlbokým hrudníkom hrozí riziko torzie žalúdka. Ideálny interval ako dlho psa pred pretekom nekŕmiť neexistuje, ale za minimum sa považuje 5-6 hodín bez jedla pred štartom. Večer pred pretekom je krmivo dobré kombinovať s dostatkom vody alebo vývarom, aby sa zabezpečila dostatočná hydratácia.

13. Čo by si na záver potenciálnym účastníkom odporučila nepodceniť pri príprave psa na naše športové podujatie ?

Príprava psa na pretek zohráva najdôležitejší faktor. Kondičné a silové zručnosti psíka sú nutné pre jeho bezpečné zvládnutie a dosiahnutie cieľa. V príprave odporúčam taktiež fyzioterapiu pre dobrú regeneráciu a minimalizáciu zranení. V neposlednom rade je dôležitá výstroj 4-nohého parťáka. Samozrejmosťou by mali byť zvládnuté povely a socializácia psa.