Rozhovor: Rozbeháme Česko/Slovensko - Ako vybrať výstroj pre pretekára

Article background

Aponi

16. augusta 2022

Organizácia Rozbeháme Česko/Slovensko sa niekoľko rokov snaží pomôcť ľuďom nájsť si cestu k zdravému životnému štýlu a motivovať ich k pravidelnému športovaniu. Vo svojich radoch združuje skvelých pretekárov a športovcov, no taktiež sami organizujú bežecko-canicrossové preteky. Oslovili sme ich preto, aby nám poradili aká výstroj je vhodná pre zdravé športovanie so psom.


1. Chcem začať behať so psom. Akú základnú výbavu mi treba?

Pre začiatok je určite potrebné zaobstarať psovi dobre padnuci postroj, môže byť krátky aj dlhý. Dôležité je, aby bol anatomicky strihaný tak, aby umožňoval voľný pohyb a nikde psa netlačil, neškrtil, ani sa nepretáčal. Bežec bude potrebovať sedák (niekedy nazývaný opasok), pružné vodítko v dĺžke 2 metre v natiahnutom stave a trailové bežecké topánky.


2. Na trhu je mnoho značiek, ktoré ponúkajú výstroj na šport so psom. Ako sa v tom orientovať?

Je dobré zamerať sa na značky, ktoré sa priamo špecializujú na výrobu postrojov na mushing (napríklad ManMat, Nonstop dogwear, Dragrattan, Musher, Zero DC). Nezáleží na cene ani vzhľade tovaru. Všetko musí hlavne dobre sedieť. Najlepšie je nechať si poradiť od niekoho, kto sa predaju tohto vybavenia venuje a má s ním skúsenosti. Predajca by navyše mal mať čo najširší sortiment, pretože nikdy nie je možné dobre „obliecť“ psa i človeka, ak máte výber len z jednej značky. Ak nemáte skúsenosti s tým, ako má vybavenie sedieť, vyhla by som sa predajným reťazcom, kde je zriedkakedy v tejto problematike školený personál. Skúsený predajca naopak vie poradiť aj na diaľku.


3. Existujú rôzne druhy postrojov. Aký postroj je vhodný na beh alebo prekážkový p
retek so psom? 

Postroje v jednoduchosti delíme na dlhé a krátke. Krátky postroj dovoľuje lepšiu manipuláciu a kontrolu nad psom. Odporúčame ho predovšetkým pre začiatky so psami, ktoré sú ťažšie ovládateľné. Najväčší komfort v ťahu prinesie štvornohému parťákovi dlhý postroj. Jeho nevýhodou však je, že sa z neho môže pes vyzliecť a je uspôsobený len na ťah dopredu - poskytuje malú kontrolu nad psom. Pri prekážkových pretekoch sa potom musí účastník rozhodnúť, aký postroj bude pre jeho psa lepšou voľbou. Dôležité je, aby bol postroj anatomicky strihaný tak, aby umožňoval voľný pohyb a nikde psa netlačil, neškrtil, ani sa nepretáčal.

 


4. Ako vybrať správnu veľkosť bežeckého postroja pre môjho psa, na čo si mám dať pozor?

Budem sa opakovať, ale najlepšie je zveriť výber postroja do rúk skúseného profíka. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete vyberať sami, je niekoľko zásad, na ktoré si treba dať pozor. Najčastejšou chybou je, že ľudia vyberú postroj, ktorý je príliš veľký. To, či postroj sedí posudzujeme vždy na psovi v ťahu. Ten by sa nemal pretáčať a pes by v ňom mal voľne dýchať. Okolo krku musí byť postroj čo najviac natesno, ale stále to má byť pre psa komfortné (mali by ste byť schopní pod neho zasunúť dva prsty). Postroj nesmie padať za rebrá a keď všetko veľmi zjednodušíme, mal by končiť pri koreni chvosta.


5. A čo nákup online? Dá sa to, alebo je lepšie predsa len zájsť si postroj vyskúšať?

Najlepšie je zájsť do kamennej predajne, kde je skúsený personál, ktorý vie, ako spoznať či postroj sedí. Pokiaľ takáto možnosť nie je, je môžete sa obrátiť na e-shop s kvalitným servisom. My v Rozbeháme Česko/Slovensko napríklad radíme zákazníkom, aké postroje vyskúšať podľa zaslaných mier psa a podľa popisu, na čo chcú postroj používať. Posielame potom postroje na vyskúšanie cez našu požičovňu a podľa toho potom s klientom vyberieme, čo sedí najlepšie. Takto prebieha predaj už prakticky na istotu a pokiaľ sa to predsa len nepodarí, riešime so zákazníkom výmenu. Je viac predajní, ktoré vedia fungovať aj takto na diaľku.


6. Vodítka na šport so psom sú buď plne odpružené alebo v kombinácii s pevnou časťou. Aký je v nich rozdiel? Ktoré by ste odporúčali na prekážkový pretek?

Pružnosť vodítka je dobré vyberať podľa sily psa. Keď je veľmi tuhé, demotivuje psa od ťahu, pretože musí neustále s gumou „bojovať“. Vodítko by malo byť aj pružné, aby ho pes zvládol natiahnuť "do pevna" a ťahať už za pevnú šnúru. Nesmie byť ale natoľko mäkké, aby cítil nárazy - skrátka tak akurát. Vodítka, ktoré sú pružné len v časti, sú dobré v tom, že so psom môžete v prípade potreby manipulovať. Ak máte malého psa (pod 15kg) je dobré prihliadať aj na váhu a zvoliť vodítko s alu karabínami, ktoré je ľahšie.


7. Je pre bežca vhodný sedák alebo opasok? V čom vidíte výhody?

Sedák alebo opasok - vždy je nutné, aby sedel tak, že bežec zacíti ťah v celej panve, nie v krížoch. Nikde nesmie nič drieť, škrtiť ani sa pretáčať. Pri psovi, ktorý občas zatiahne, by sme však určite vyradili z výberu čokoľvek, čo nemá popruhy okolo nôh.


8. Ako správne začať behať s novým výstrojom?

Predovšetkým postupne. Ako bežec, tak aj pes, musí postupne získať kondičku. Beh v ťahu je pre psa oveľa náročnejší, než beh na voľno. Musí vás to oboch predovšetkým baviť a držte sa pravidla – v najlepšom prestať! Na konci tréningu by mal pes byť stále schopný pokračovať. Naťahujte ubehnutú vzdialenosť po krôčikoch.

9. Ako naučiť psa ťahať? Sú nejaké základné povely, ktoré sa mi pri behu môžu hodiť?

Niektoré psy ťahajú hneď od začiatku. Tým je potrebné jasne naznačiť, že ťah je to, čo chceme, keď majú postroj na sebe. Dôležité je taktiež im prácu nesprotiviť napríklad pretrénovaním. Iným psom to môže trvať dlhšie, než pochopia, že sa majú do postroja oprieť a bežať pred pánom. V tej chvíli pomôže napríklad spoločný tréning so skúsenejšou dvojicou. Určite odporúčam prácu v ťahu spojiť s povelom (VPRED, GO, BEŽ), naučiť psa povel STOOOOJ a povely doprava (DŽIIII) a doľava (HOOO). A hlavne chváliť, chváliť, chváliť, keď to pes robí dobre. Treba si uvedomiť jediné - pes ťahá len preto, že ho to baví. Motivácia je tak najdôležitejšia.

10. Na aké iné športy viem zakúpenú výstroj použiť?

Postroj je možné využiť na všetky ťažné disciplíny, kedy bremeno pes neťahá po zemi, ale niekde v úrovni chvosta - psa môžete zapriahnuť do záprahu so saňami alebo károu, pred kolobežku aj pred bicykel alebo pred bežkára (ideálne v štýle skate). Pre tieto disciplíny bude ale potrebné dlhšie vodítko. So sedákom a canicrossovým vodítkom je potom možné chodiť so psom dogtrek - teda turistiku, pri ktorej pes taktiež pomáha ťahom. Pozor, akonáhle pes potiahne bremeno, ktoré za ním vlečie po zemi, používame iný postroj.


11. Čo by ste na záver, zo svojich skúseností z prekážkových pretekov so psom, ešte našim účastníkom poradili?

Určite si dať pozor na to, aby bol pes pri pretekoch vždy pod kontrolou. Psovod by mal vždy zamedziť prípadnému - hoci priateľskému - kontaktu s inými psami.

 

Ďakujeme za cenné rady Organizácii Rozbeháme Česko/Slovensko.
Zdroj fotografií:
Rozbeháme Česko/Slovensko, archív Ján Bielik